Katalog
Košík 0,00 Kč
+420 770 11 05 11 Po – Pá: 8:00 – 17:00
Menu
Měna:

Green marketing s dárkovými předměty - 10 tipů pro zelenější reklamu.

banner na téma green marketing

Chystáte se zkusit kampaň s použitím dárkových předmětů, ale přemýšlíte nad jejich ekologickými dopady? Za prvé - klobouk dolů, jste skvělý. Za druhé - zelenější přístup k reklamním kampaním nemusí být tak náročný, ani dražší, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Podívejte se s námi na několik zajímavých tipů, nad kterými se můžete při nákupu a rozdávání propagačních předmětů zamyslet. 

Asi si teď říkáte, o jaké ekologii je řeč. Reklamní dárečky se přece vyrábějí co nejlevněji někde v Asii a celkem brzy se vyhodí... Skutečně? Nebo to jde i jinak? Tento starý pohled na reklamní dárky je u některých lidí stále celkem zažitý. Sami však brzy zjistíte, že stejně jako v kterémkoliv jiném odvětví, i zde došlo postupem času k zásadním změnám. V rámci přípravy kampaně s reklamními předměty se dá “myslet zeleně” a my vám rádi ukážeme, jak na to.

Proč na tom záleží?

No, v první řadě to pomáhá chránit planetu a ekosystém, ve kterém žijeme. To je díky nepříjemnému faktu, že náhradní zatím nemáme, celkem dobrý důvod sám o sobě. Kromě toho si můžete být jistí, že vaši zákazníci budou tyto snahy hodnotit velmi pozitivně.

Ačkoliv téma ekologie hýbe světem již delší dobu, je to zejména v posledních několika letech, kdy nabírají snahy o udržitelnější rozvoj nebývale na síle. Asi se najde málokdo, kdo ještě nikdy neslyšel o Gretě Thunbergové a školních stávkách v rámci pátků pro budoucnost. Avšak i lidé, kteří se různých akcí a demonstrací za podporu klimatu neúčastní, vnímají citlivěji než kdy dříve tyto problémy a postupně mění své spotřební návyky. Důvodů je mnoho, od neustále se zrychlujících dopadů klimatických změn, přes rostoucí celosvětovou ekologickou zátěž, až po zvyšující se povědomí o této problematice. Můžeme říct, že stále více lidí se snaží těmto skutečnostem přizpůsobovat své chování.

“Nikdy nepodceňujte malou skupinu přemýšlivých lidí rozhodnutých změnit svět. Je to často jediná věc, která to dokáže”

Margared Mead

Tento posun v myšlení se týká i komerčních společností. Spousta firem začala klást důraz na společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj. Zároveň to, jak se chovají k životnímu prostředí se může silně podílet na tom, jak zákazníci tuto společnost vnímají. V této souvislosti lze hovořit o tzv. green marketingu.

Green marketing, taktéž nazývaný jako environmentální, ekologický nebo zelený marketing, je přístup, kdy je při propagaci kladen důraz na ekologické dopady, znovupoužitelnost a další environmentální charakteristiky. Hnací silou tohoto přístupu jsou úpravy přístupu, produktů a výrobních procesů, pro dosažení menších dopadů na životní prostředí. Nezanedbatelnou částí je pak dát svým zákazníkům vědět o těchto krocích, kteří tyto snahy většinou vnímají velmi pozitivně. Jak už bylo řečeno, spousta lidí začíná uvědomovat problémy plynoucí ze zátěže životního prostředí a zeleným marketingem jim tak pomáháme uspokojit jejich “zelenou potřebu”.

Rozhodně však nejde jen o to “svézt se” na současné zelené vlně. V případě, kdy se společnost chová ekologicky jenom na oko a například prezentuje svoje výrobky jako recyklovatelné, i když nejsou, nebo přehání pozitivní dopady svých ekologických opatření, pravidelně netrvá moc dlouho, než se na podobnou manipulaci přijde. Tyto aktivity pak společnost v očích jejich klientů mohou pořádně poškodit. Pro tyto situace se zažil termín greenwashing, kdy se s rostoucí popularitou ochrany klimatu spousta společností “přebarvila na zeleno” doslova přes noc. Ocenění ze strany zákazníků a vyšší mínění o vaší značce by měl být jen vedlejší efekt vašich aktivit, nikoliv jejich cíl.

Dost už ale s “proč”. Konečně si spolu v následujících tipech projdeme, jak na to.

1)  Upřednostňujte přírodní materiály.

Začneme zlehka, doporučením, které asi nikoho moc nepřekvapí. Pokud jste procházeli náš, či jakýkoliv jiný e-shop s reklamními předměty, máte představu o tom, že máte na výběr z nepřeberného množství předmětů, použitých materiálů a jejich úprav. U použitých materiálů můžete vhodným výběrem ovlivnit životní cyklus výrobku a s ním spojený dopad na životní prostředí.

Zkuste si pokládat otázky typu: Používají se pro tento výrobek materiály z obnovitelných zdrojů? Co je potřeba pro výrobu? Jakou za sebou materiál zanechá stopu v budoucnu? Lze tento materiál snadno recyklovat?Případně si můžete zjednodušit život a soustředit se na jednoduchý rozdíl syntetický x přírodní (případně organický). Můžete se například zvolením vhodné alternativy vyhýbat většímu množství plastů. Můžete upřednostnit organickou bavlnu před polyesterem, dřevěná těla propisek před plastovými, nákupní tašku s potiskem vašeho loga můžete zvolit jutovou místo igelitové apod. 

Pravda, s tímto přístupem budete často narážet na vyšší cenu jednotlivých produktů. Plast je jedním z nejoblíbenějších materiálů nejen díky svým užitkovým vlastnostem, ale také díky nízké ceně, se kterou se dá vyrobit. Na druhou stranu cenový rozdíl často není tak velký, jak by se mohlo zdát. Netvrdíme, že při větších objemech rozdíl pár korun naskáče. Je nutné však přemýšlet v širších souvislostech, než je jen základní cena nákupu. Co vám zde hraje do karet je určitá “nadužívanost” plastů. Zvolením přírodního materiálu tak můžete svůj výrobek okamžitě odlišit a nechat vyniknout. Pro některé další nápady se můžete podívat sem.

 

dřevěný blok

Pod rukou každému z nás určitě prošla spousta plastových propisek. Většina z nás má v práci na stole určitě alespoň dvě nebo tři. Když s nějakou píšeme, tak už mezi jednotlivými kusy ani neděláme rozdíl. Co, kdyby nám někdo dal propisku s tělem z bambusu či jiného dřeva? Určitě bychom ji v haldě plastových propisek, co máme na stole, věnovali větší pozornost. O to nám přece s reklamními předměty jde.

2)  Preferujte recyklovatelné materiály

Ačkoliv chceme, aby náš zákazník používal náš reklamní předmět co nejdéle a měl naše logo stále na očích, smutnou pravdou zůstává, že dříve nebo později tento předmět pravděpodobně skončí v koši. Ať už o dárek není zájem, poškodí se, nebo se dostane na hranici životnosti, reklamní dárky si většinou pro budoucí generace neschraňujeme. Z této skutečnosti můžeme vycházet už při výběru.

Co se s danými předměty stane, až je popelářské auto odveze? To velmi záleží na materiálech, ze kterých jsou vyrobeny. Přemýšlejte při výběru nad tím, jaké daný předmět obsahuje materiály a jak náročná je případná recyklace. Lze daný předmět snadno recyklovat, nebo je pravděpodobné, že skončí na skládce nebo ve spalovně?

To, jestli je materiál vhodný pro recyklaci ovlivňuje více faktorů. Obecně však můžeme tvrdit, že mezi snadno recyklovatelné materiály patří různé kovy (železo, hliník, měď atd.), textilie, PET plast, papír, sklo nebo dřevo.

Naproti tomu výrazně těžší je vrátit zpět do oběhu materiály použité při výrobě baterií, papír obarvený světlými barvami, použité papírové ubrousky a kapesníčky, plastové nákupní tašky nebo například elektroniku. Na druhou stranu existují organizace, které s recyklací těchto výrobků a materiálů výrazně pomáhají. Například za elektroniku lze uvést organizace ASEKOL, jež je neziskově hospodařící společnost, která organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení.

3) Reagujte na opakující se potřeby

To, jaký bude mít daný produkt dopad na životní prostředí samozřejmě neovlivňuje jenom to, z čeho a jak je vyrobený a jak se dá recyklovat, ale také to, jakým způsobem se používá a jak mění chování lidí, kteří ho používají.

Přemýšlejte nad nějakou potřebou nebo chováním, které se neustále opakuje a produkuje zbytečný odpad. Je vám například povědomá situace, kdy jdete sportovat, koupíte si ve fitku půllitrovou láhev s vodou a po vypití ji vyhodíte do koše? Teď si představte, kolik lidí to udělá stejně. Ty koše se vedle každého sportoviště se plastovými lahvemi neplní náhodou. Žízeň při sportu máme vždycky. Jedná se o opakující se potřebu, kterou můžeme při plánování naší kampaně využít.

Pokud svým zaměstnancům a zákazníkům darujeme nějakou pěknou sportovní láhev (ač třeba plastovou) potištěnou vlastním logem, zabijeme hned několik much jednou ranou. Budou mít radost z šikovného dárku, který se jim hodí, naše logo bude více na očích a každý, kdo lahev začne používat, ušetří velkou spoustu plastového odpadu. Samozřejmě ne všichni, kdo dostanou tuto sportovní láhev jako dárek, si ji hned začnou nosit s sebou, ale můžete vycházet z toho, že část ano. Tato láhev pak nemusí být ve finále ani z přírodních materiálů, ani snadno recyklovatelná. Nicméně pokaždé, když se použije, tak ušetří jednu jednorázovou plastovou láhev, která by jinak letěla do koše. To už je za pár měsíců pořádná hromada plastu. Případně za zmínku určitě stojí nápad plastové lahve zálohovat, jako to je v některých dalších evropských zemích. K těmto snahám se můžete připojit například zde.

S trochou přemýšlení určitě u svých zákazníků či zaměstnanců najdete nějakou opakující se potřebu, na kterou můžete reagovat. Můžete pak nabídnout například odolné tašky na nákupy, aby se každému doma nehromadily jednorázové nákupní tašky z různých hypermarketů.

Další zajímavou možností jsou boxy na jídlo. Spousta společností si nechává dovážet obědy. Většinou v oblíbených polystyrenových krabicích, které po použití jdou rovnou do koše. Tohoto odpadu je každý měsíc na kontejner, nehledě na to, že každá krabička se většinou připočítává k ceně. Když nakoupíte vlastní znovupoužitelné boxy na obědy a s dodavatelem domluvíte, aby vozil obědy v nich, brzy se tyto boxy používáním zaplatí a odpadne velká spousta odpadu. Třídit je fajn, ale lepší je odpad vůbec nevytvářet. Podobných příležitostí jistě najdete spoustu, stačí jen hledat.

Příklady z naší nabídky

Láhev z recyklovaného plastu UTAH RPET, 500 ml
Standardní kvalita
Produktové číslo017.773
Green
Láhev z recyklovaného plastu UTAH RPET, 500 ml

Láhev na pití UTAH RPET je další z reklamních předmětů z naší nabídky, vyrobených z recyklovaného plastu. Představuje tak ekologičtější variantu k…

500 ml
od 38,60 Kč bez DPH

Na co je dobré dávat si pozor při vymýšlení alternativních řešení na jakoukoliv potřebu je i to, jak dobře toto řešení funguje. Pokud je ekologičtější, ale po funkční stránce výrazně horší, tak to příliš mnoho lidí nenadchne. Jako zajímavý příklad lze použít například nedávné zavedení papírových brček v různých řetězcích rychlého občerstvení. Ačkoliv se jednalo o zajímavý nápad, vlastnosti brček lidé hodnotili jako výrazně horší.

4) Zvažte nákup lokálně vyrobených produktů

Zkuste si představit nějaký na první pohled velmi ekologický reklamní předmět. Například látkovou tašku na nákupy s vyšitým logem. Teď si zkuste představit, že byla vyrobena na jiném kontinentu alespoň 8 000 kilometrů od vás. Uhlíková stopa, kterou za sebou přeprava tohoto zboží zanechá, pak dokáže efektivně smazat jakýkoliv pozitivní přínos, který při koupi očekáváme.

V rámci reklamního zboží může být slovo lokální celkem široký pojem, ale určitě se při troše snahy dá pohybovat na území daného státu či alespoň států okolních. Zkuste se se svou reklamní agenturou poradit o tom které reklamní drobnosti z nabídky mají krátký distribuční řetěz a zamyslete se nad upřednostněním těchto výrobků.

Dlouhá přeprava je častý jev u velkého množství zboží, kdy se vyrobí v cizině s tak nízkými náklady, že se doprava finančně vyplatí. Můžeme tak konzumovat zboží, o kterém jsme přesvědčeni, že má pozitivní efekt, ale neuvědomujeme si dopady přepravy a výroby v cizích zemích. Hlavně levná pracovní síla (včetně dětské) je něco, nad čím příliš nepřemýšlíme, protože ji nemáme přímo na očích.

Z nejnovějších příkladů negativních dopadů dobrých spotřebitelských úmyslů můžeme uvést například produkci avokád v Mexiku. V poslední době se s větším rozmachem vegetariánství a veganství značně zvýšila poptávka po různých rostlinných a ovocných “superpotravinách”. Po celém západním světě se tak velmi prudce zvýšila poptávka po avokádu. Uvádí se jeho pozitivní vlastnosti, vymýšlejí se nové recepty, píší se stovky blogových příspěvků atd. Tím vzniká velký tlak na uspokojení této poptávky. V Mexiku, které je přední světový producent avokád to tak představuje vypalování lesů pro rozšíření zemědělské půdy, boje drogových kartelů o ovládnutí produkce a rostoucí ekologickou katastrofu srovnatelnou s extrémním nárůstem produkce palmového oleje v Indonesii a Malajsii.

Při běžné spotřeba samozřejmě není možné sledovat všechny dopady v rámci celého výrobního a distribučního řetězce. Je však dobré se nad těmito otázkami trochu zamyslet a uvědomit si, že i na první pohled velmi zelené produkty mohou mít negativní dopady.

5) Vyzkoušejte již recyklované výrobky

Už jsme probrali recyklovatelné materiály. Proč však nejít ještě o krok dál a zaměřit se na reklamní předměty, které už byly vyrobeny právě procesem recyklace. Není moc lepších příležitostí, jak šetřit přírodní zdroje,než použít něco, co by se jinak mohlo stát odpadem k vyhození. V tomto případě se bohužel nutně zužuje nabídka, ze které můžeme vybírat. Na druhou stranu se těmito reklamními předměty můžete svým zákazníkům po zásluze pochlubit.

,,Nenávidím plýtvání, a naopak mám skvělý pocit, když každá věc najde další využití do doby, než přestane sloužit.”

zakladatelka projektu FOREWEAR Markéta Borecká

Jako typická ukázka tohoto přístupu se dá uvést například projekt FOREWEAR. Projekt se zaměřuje na sběr nevyužitého oblečení, jeho návrat do oběhu a na výrobu stylových reklamních předmětů z recyklované textilie. V kostce to zní prostě, ale za celým procesem se skrývá velmi promyšlený systém, který má kromě pozitivního ekologického dopadu i velký sociální přesah. Darované oblečení se nejdříve vytřídí a kvalitní kousky jdou zpět do oběhu k lidem v nouzi pomocí charitativních obchůdků. Nevyužitelná část oblečení je přidána do recyklačního procesu. Z recyklované textilie z textilních přebytků, která se nejprve designově potiskne a obranduje, se poté v chráněných dílnách ušijí organizéry, tašky, obaly na knihy a další zajímavé reklamní drobnosti.

Je to právě přesah do dalších sociálních otázek, snaha zaměřovat se na širší souvislosti a pozitivní působení na širší okolí, co je na tomto projektu velmi inspirující. Projekt mohl stát pouze na recyklovaných reklamních předmětech, ale začal spolupracovat s charitou, zaměstnávat pracovníky chráněných dílen, zapojil se do sběru starého oblečení atd..

Podobný přístup je přesně to, co je potřeba i pro zelený marketing a plánování ekologičtějších kampaní. Neustále je prostor, kam se posouvat, co zlepšovat a hledat další cesty k tomu, aby naše aktivity měly pozitivnější dopad na naše okolí.

recyklované tašky

Jako další zajímavý příklad se určitě hodí zmínit se o perfektním nápadu, který měla společnost Bacardi, kdy ze svých plastových brček nechala vyrobit vinylové hudební desky. Tento nápad se sice nedá jednoduše replikovat, povedlo se mu však upoutat velkou pozornost.

6) Zaměřte se na kvalitnější produkty

Jako výrobky v každém jiném odvětví, i reklamní dárky se prodávají v širokém spektru cen a jim odpovídající kvality. Vzhledem k tomu, že se tyto předměty většinou rozdávají zadarmo, některé společnosti tlačí na to, aby na nich co nejvíce ušetřili. Dost možná právě proto se z dřívějších dob zažilo pojetí reklamního dárku jako něčeho levného a nekvalitního. Postupem času se však trend mění a spousta společností začíná vyhledávat kvalitnější reklamní dárky. Pravda ovšem zůstává, že cena je při výběru pořád jedním z hlavních faktorů.

I zde můžeme ve většině případů vycházet z jednoduché úměry, že čím vyšší cena, tím vyšší je kvalita použitého materiálu a celkového zpracování. Měli bychom se předně snažit o to, aby daný předmět dokázal plnit svůj účel co možná nejdéle. Dá se čekat, že časem tento dáreček ztratí na svých vlastnostech a dříve nebo později se vyhodí. Kvalitnějším zpracováním můžeme tento moment značně oddálit, nemluvě o pocitech z užívání u lidí, kteří tento dárek obdrží.

Kvalita má samozřejmě i další přidanou hodnotu, než jenom to, že se ve finále produkuje méně odpadu. To, že na reklamních produktech nešetříte, ocení především vaši zákazníci a zaměstnanci. S darováním reklamního předmětu sledujeme hlavně to, aby si lidé zapamatovali naši značku v pozitivním světle. Na druhou stranu pokud budou chtít dáreček používat a ten se díky nízké ceně a kvalitě brzy rozpadne, moc pozitivních emocí to u nich nevyvolá. Platí zde stará poučka o tom, že nejlevnější nákupní cena může být v celkovém důsledku nejdražší.

7) Snažte se vhodným dárkem postrčit ke změně chování

Snažit se někoho inspirovat ke změně chování je rána na hodně daleký cíl, nicméně určitě se o to můžete pokusit. V tomto bodě se hodně prolínají věci, které už jsme uvedli v předchozích bodech. Zkuste se zamyslet nad něčím, co bychom mohli svým zákazníkům či zaměstnancům darovat tak, aby se tím, že tento dárek používají, chovali ekologičtěji.

Vhodným příkladem jsou třeba cyklistické potřeby. Pokud darujeme nějakou drobnost, které zpříjemňuje jízdu na kole, můžeme inspirovat více lidí k tomu, aby se po městě nedopravovali autem. Může se jednat například o šátek na krk, světla na kolo, cyklistickou láhev apod. Jak už bylo zmíněno, měnit zvyky je náročný proces. To, že někdo dostane bidon ještě neznamená, že začne hned jezdit na kole. Je to však jedna z cest, jak ostatní k tomuto chování přivést.

Aby podobné snažení mělo efekt, dá se podpořit různými dodatečnými akcemi, které zvýhodní chování, které chcete vyvolat. Dá se například v rámci firmy soutěžit v počtu naježděných kilometrů, organizovat firemní cyklovýlety, dát nějakou drobnou úlevu těm zaměstnancům, kteří nevyužívají firemní parkoviště apod. Nutno však dodat, že se zvýhodněním některé skupiny zaměstnanců z jakéhokoliv důvodu se vždy musí zacházet velmi opatrně :)

S větším rozpočtem a ambicemi se dají vytvářet velmi zajímavé projekty. Například lze vytvořit webovou stránku na kterou se dají nahrávat data z různých sportovních aplikací pro chytré telefony s tím, že se společnost zaváže například za každých 30 kilometrů věnovat určitou částku na charitu, případně další environmentální projekty. Jako zajímavý příklad podobného přístupu můžeme uvést stránky Sport pro charitu, které pomáhají propojovat sport s pomocí potřebným, včetně zapojování celých firemních kolektivů. Dále můžeme uvést například projekt ČSOB NaZdraví, kdy společnost přizpívá v rámci sportovních aktivit na různá charitativní sdružení.

reklamní cyklistické rukavice

 

8) Zamyslete se nad způsobem potisku

Je samozřejmé, že vaše propagační předměty budou označeny vaším logem či jiným firemním motivem, aby si vás vaši klienti snadno zapamatovali. K označení těchto produktů se používá široká škála technologií, z nichž pro spousty reklamních předmětů se dá vybírat z několika možností provedení.

Z hlediska ekologické zátěže můžete zvážit řešení, které nevyužívá nanášení chemických barev a lepidel. Může se například jednat o gravírování, vypalování loga laserem, nebo v případě textilu o výšivky. Například velká výhoda vypalování loga či jiného vzkazu laserem je ta, že se perfektně hodí pro označování přírodních materiálů, jako je například dřevo či kůže. Kůže se dá dále velmi dobře označovat pomocí ražby, která vytváří velmi příjemný a luxusní vzhled.

Je pravda, že vyhýbat se tekutým barvám je velmi výrazné omezení a rozhodně byste se pro něj neměli rozhodovat na úkor kvality celé kampaně. Je to nicméně něco, co vždy můžete zvážit, pokud to pro vás bude vhodné řešení. Co se volby tisku týče, důvěřujte své reklamní agentuře, se kterou zakázku vyřizujete. Jak už bylo uvedeno, různé technologie tisku se hodí pro různé předměty, různé povrchy a jejich vhodnost často závisí na množství potištěných předmětů. Nemá cenu brát tento bod jako absolutní pravidlo, neváhejte si proto nechat v rámci zakázky poradit vhodný postup. Předejdete tak zbytečným ztrátám napříč celým výrobním procesem.

9) Myslete na širší souvislosti - od výroby až k likvidaci

Při hledání ekologičtějších řešení se často opomíjí podstatné části životního cyklu každého produktu. Většinou se zaměřujeme hlavně na jeho používání, protože je to něco, co si dokážeme snadno představit a lehce zhodnotit. Situace se komplikuje v momentě, kdy si do životního cyklu přidáme ještě výrobu a následnou likvidaci. Potom můžeme zjistit, že i věc která z hlediska životního prostředí dobře vypadá může při své výrobě a likvidaci působit ekologickou zátěž. Typickým příkladem tohoto problému jsou úsporné led zářivky.

Samozřejmě nelze u každého výrobku dopátrávat výrobní a likvidační proces. Je však dobré dát těmto krokům alespoň krátkou úvahu. Například reklamní elektronika je typickým příkladem reklamních předmětů, které jsou zatížené velkou náročností po celý svůj životní cyklus. To včak neznamená, že bychom měli přestat kupovat elektroniku. Jsou cesty, které nám pomohou některé aspekty alespoň částečně vybalancovat.

Typickým zástupcem velmi oblíbeného reklamního předmětu, se kterým budete mít u svých zákazníků téměř zaručený úspěch jsou powerbanky. S tím, jak roste využívání chytrých telefonů spousta lidí ocení možnost nabít si mobil na cestách. Co kdybychom měli powerbanku, kterou bychom pro každé nabití nemuseli zapojovat do sítě? Velkým hitem v odvětví reklamních předmětů je v poslední době ekologická elektronika vybavena solárními panely. Opět se musí počítat, že jde více zdrojů do výroby i pozdější likvidace, ale energie vyrobená v průběhu používání tento fakt dokáže vyvážit.

Batoh solární TOKYO SOLAR Produktové číslo012.584 Batoh solární TOKYO SOLAR

Dvoutónový 600D polyester batoh se zabudovaným solárním nabíjecím panelem s USB portem a kabelem. Doba nabíjení je přibližně 5-6 hodin na přímém…

od 1 009,70 Kč bez DPH
Powerbanka 4000 mAh SOLARFLAT Produktové číslo008.437 Powerbanka 4000 mAh SOLARFLAT

Solární hliníková powerbanka s kapacitou 4000 mAh. Kapacita odpovídá použití s chytrým telefonem. Výstupní proud DC5V/1A. USB kabel a indikační dioda…

od 293,90 Kč bez DPH

10) Neplýtvejte

Před časem jsme na našem blogu zveřejnili článek s šikovnou infografikou s 25 zajímavými fakty o reklamních předmětech (pokud jste ji ještě nečetli, neváhejte se na ni mrknout). V této infografice jsme uvedli různé zajímavé informace o oblíbenosti různých druhů reklamních předmětů a jejich používání. Nejdůležitější myšlenka, kterou byste si však měli odnést je ta, že o úspěchu daného předmětu rozhoduje to, jakou má užitečnost pro člověka, který ho dostane.

Toto je velmi důležitá informace. Právě užitečnost předmětu a to, jak daného člověka osloví, rozhoduje o tom, jestli bude reklamní dárek sloužit zamýšlenému účelu, nebo skončí v šuplíku stolu, případně v koši. Veškerá snaha vložená do šetrné výroby, recyklovatelných materiálů nebo plánovaného používání přijde v tu chvíli vniveč, když těmto snahám obětujeme zamýšlený přínos pro naši cílovou skupinu. Ze sebevíce ekologického předmětu se stává bez jeho využívání odpad.

I bez jakéhokoliv dalšího snažení o ekologický přístup k reklamním předmětům, můžeme brát úspěšnou kampaň pozitivně z pohledu toho, že každý reklamní předmět, který naši zákazníci aktivně využívají, představuje čas, energii a materiál, který jsme zbytečně nepromrhali.

Extra tip - Podporujte environmentální projekty

Ano, sice těch rad mělo být jenom deset, ale máme pro vás jeden poslední typ na závěr. Pokud se uvedená doporučení neshodují s tím, jaké reklamní předměty chcete pro svou společnost nakupovat ani jak s nimi nakládat, vždy můžete pomoci i jinou cestou. Existuje velká spousta environmentálně zaměřených projektů, které jsou vděčné za jakoukoliv podporu, kterou jim můžete poskytnout.

Z dlouhé řady můžeme jmenovat například iniciativu organizující úklidy veřejných prostor s názvem Ukliďme Česko (darovací stránku tohoto projektu naleznete zde), ekologickou organizaci Arnika, která se zaměřuje na bezplatnou pomoc obcím, sdružením i jednotlivcům v případě ohrožení životního prostředí, nebo třeba podpořte nadaci pro ochranu zvířat. Různých projektů, sdružení a neziskových organizací, které se dají podpořit můžete najít u nás i ve světě celou řadu, stačí si jen vybrat.

Staňte se nositeli myšlenky

Jak už jsme si ukázali na příkladu společnosti FOREWEAR, s trochou přemýšlení můžeme stále nacházet nové příležitosti, kde se zlepšovat. Vůbec nejde o rozsah nebo finanční náročnost, pro kterou se rozhodnete. Jde o rozhodnutí sledovat určitou myšlenku a snažit se pozitivně působit na své okolí. Je už pak jedno jestli organizujete rozsáhlou organizaci na vysazování nových stromů nebo “jen” zavedete nová pravidla pro tisk, aby se neplýtvalo papírem. Důležité je snažit se posouvat kupředu.

Pokud jste se nechali inspirovat některými z těchto tipů pro výběr vašich reklamních předmětů, je to určitě super. Nejde však pouze o pozitivní reklamu. Snažte se stát nositeli těchto myšlenek a kontinuálně na nich pracovat. Snižujte množství zbytečného odpadu, optimalizujte výrobní procesy a inspirujte své zaměstnance a zákazníky. 

V poslední době bylo možné často sledovat různé demonstrace s cílem vyburcovat politiky k zaměření se na plánování udržitelného rozvoje a práci na legislativě. Lidé si začínají uvědomovat rostoucí problémy životního prostředí a každý chce, aby někdo našel řešení. Je pravda, že rozsáhlé nadnárodní projekty a pravidla nakládání se zdroji musí vyřešit vzájemnou dohodou jednotlivé vlády. Nicméně stejně podstatnou část k řešení tohoto problému může přispět každý sám. Nosit si vlastní nákupní tašky a vyhýbat se dalším jednorázovým výrobkům, snažit se používat pro některé cesty kolo místo auta apod. Spousta zbytečného plýtvání je spojena s nějakým zvykem, který můžeme změnit snadněji, než si myslíme. Stačí jen chtít.

"Pokrok není možný beze změny. Ti, kteří nechtějí změnit své myšlení, nedokáží změnit nic".

George Bernard Shaw

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace